Zkušenosti s výběrovým řízením v Raiffeisenbank

Od zaslání životopisu do telefonátu s pozvánkou do 1. kola výběrového řízení uběhlo pouhých 10 dní. Jako domácí úkol jsme měli napsat motivační dopis, ve kterém jsme odpovídali na otázky, které nám byly zaslány.

Příprava na pohovor

Před samotným výběrovým řízením jsem si zašla na pobočku Raiffeisenbank, abych měla lepší přehled a získala nové poznatky. V bance jsem nakonec strávila snad skoro hodinu, neboť jsem se zapovídala s jednou ze zaměstnankyň.

Assessment centrum

Raiffeisenbank je známá tím, že hned v prvním kole aplikuje assessment centrum. To probíhalo od 9 hodin do 12 v centrále společnosti na ulici Hvězdova 1716/2b, Praha 4. Bylo nás tam 11 a vše probíhalo v jedné ze zasedacích místností společnosti. U této akce byl přítomen zástupce HR, manažer oblasti, do které se hledal nový zaměstnanec, a stážista.

Na začátku se nás zeptali, co víme o Raiffeisenbank a poté proběhlo představení formou čtyřminutových prezentací, ve kterých jsme měli shrnout sami sebe a odpovědět na otázky, které jsme předem dostali. Poté následoval týmový úkol, kdy jsme se měli ve dvou skupinách shodnout na tom, komu z obžalovaných dáme milost a poté si svá rozhodnutí obhájit. Poslední úkol spočíval v individuálním vyřešení reálného problému souvisejícího s konkrétní oblastí, na kterou se hlásíte. Nakonec jsme na své jmenovky napsali, kdy můžeme nastoupit, jakou očekáváme mzdu, jak se nám tam líbilo a rozloučili jsme se.

Na závěr nám bylo sděleno, že výsledek výběrového řízení se dozvíme do týdne. Kladný výsledek oznamují telefonem, zatímco negativní e-mailem. Personalista nám řekl, že v případě zájmu si poté můžeme požádat o zpětnou vazbu, což jsem brala jako velké plus, neboť tohle mi zatím nikde nenabídli.

Sdělení výsledku výběrového řízení

Ale! Čekala jsem týden, týden a půl a stále mi nedošla žádná zpráva, ani pozitivní ani negativní. Snažila jsem se tam několik dní dovolat, ale neúspěšně. Vzhledem k tomu, že jsem si vyměnila kontakt se slečnou, která tam byla se mnou, byla jsem v kontaktu i s ní a jí rovněž žádné vyrozumění nepřišlo. Nakonec jsem napsala e-mail, na který mi bylo odpovězeno velmi stroze, že mi výsledek byl sdělen již před deseti dny. Poprosila jsem tedy alespoň o zpětnou vazbu, ale doteď jsem se jí nedočkala. Takže obrázek si můžete udělat sami. Tam se k nám chovali, jako bychom byli nejlepší přátelé, takže jsme všichni odcházeli s výbornou náladou, ale po celkové zkušenosti jsem vše přehodnotila a Raiffeisenbank u mne velmi poklesla.

Překvapení necelý rok poté

Na státní svátek v pátek 14. dubna 2017 jsem překročila hranice do Rakouska a chvíli poté mi zvonil telefon. Na displeji se objevilo neznámé číslo. Chvíli jsem váhala, zda to vzít, ale nakonec jsem to udělala. Na druhé straně se ozval mužský hlas, který se představil svým příjmením. Bylo mi povědomé, ale ani ve snu mne nenapadlo, že je to opravdu člověk, s kterým se mi to jméno spojilo. Byl to personalista z Raiffeisenbank, který se mi chtěl omluvit za to, že jsem od něj nedostala zpětnou vazbu.

Byla jsem v naprostém šoku a úžasu zároveň, neboť bych neřekla, že by to někdo byl schopen v České republice udělat. Velice mne to potěšilo a musím říct, že jej obdivuji. Naprosto se změnil můj pohled na tohle výběrové řízení.