Trip do národního parku Yosemite v USA

Z národního parku Sequoia jsme pokračovali do Yosemite National Park. Nebyla to naše první návštěva, proto jsme věděli, že 1 den zde nestačí a naplánovali jsme si dvoudenní pobyt, i když by se tu dalo být mnohem déle. Yosemite patří nejkouzelnějším národním parkům v USA, neboť zde naleznete vše, na co si vzpomenete. Od obřích stromů, skal, vodopádů, jezer, luk až po náročné traily pro dobrodruhy, vyžití pro horolezce, vodáky, botaniky a mnoho dalších.

Do Yosemitu jsme přijeli z Fresna po silnici 41 přes South Entrance, kde se platil vstup. Pokud ovšem plánujete návštěvu vícero parků (výjimečně i vícero částí jednoho národního parku) je výhodné si zakoupit roční vstup, takzvaný America the Beautiful Pass za $80, který platí pro celé auto do všech národních parků. U vstupu zároveň dostanete mapu a parkové noviny, neboť zde není žádný mobilní signál.

V parku není žádný mobilní signál.

Mapy parku, kempů, trailů či piknikových oblastí si můžete stáhnout zde.

Když už jsme do Yosemitu zamířili podruhé v životě, chtěla jsem ho projet co možná nejpodrobněji, abych mohla napsat objektivní doporučení. I když to není možné kvůli jeho rozloze a krásám, které jsou dál než u silnice a mnohé jsou jen pro opravdové dobrodruhy. Nicméně proto jsme zamířili i do oblasti Mariposa Grove, kterou bych normálně vynechala.

Mariposa Grove

Jedná se o oblast, v níž rostou sekvojovci obrovští a nic dalšího tu není. Proto pokud jste navštívili národní park Sequoia, pak sem vůbec nejezděte, neboť zde ani takové velikány neuvidíte.

Nekomfortní také je, že silnice byla opět uzavřená a do Mariposa Grove se dalo dostat pouze pěšky nebo parkovým autobusem (shuttlem) zdarma. Možná se vám to zdá být výhodné, ale nevýhodu vidím ve ztrátě času, kterého v Yosemitu potřebujete opravdu hodně.

Dostanete se tam zdarma parkovým shuttlem.

Naším jediným cílem byl California Tunnel Tree, což je strom, který stále roste (snad) a je ním možné procházet. Stezka je opět zpočátku oplocená, aby davy lidí nevstupovaly do lesa. Mimo to jsme cestou potkali Grizzly Tree, který se řadí do 3. desítky nejmohutnějších stromů na světě.

Glacier Point

Naprosto úchvatný pohled do údolí Yosemite Valley a rozlehlou krajinu v čele s dominantním skalním masivem Half Dome, získáte jedině z Glacier Pointu, na kterém se ovšem budete rvát o parkovací místo i chvíli klidu. Parkoviště je poměrně velké a hodně se tu turisté točí, takže je vhodné počkat až se něco uvolní. Jezdí sem i autobus, ale je placený a nejezdí pravidelně.

Jsou tu k dispozici suché toalety, posezení i obchod se suvenýry a základními potravinami, které s překvapením nejsou tak drahé (nesmíte ovšem ceny srovnávat s cenami v ČR).

Dříve tu stál velký hotel (Glacier Point Hotel), nicméně k mé radosti v roce 1969 shořel.

Na vyhlídce naleznete Glacier Point Amfiteátr (Glacier Point Amphitheater), u kterého jsou elektrické zásuvky mezi balvany. Dále je tu malá kamenná budova zvaná Geology Hut.

Můžete se odtud vydat na stezky zvané Four Mile Trail (4-Mile Trail) či Panorama Trail.

Washburn Point

Při cestě na i z Glacier Pointu minete vyhlídku Washburn Point, z které se naskýtá velmi podobný pohled na Half Dome a vodopády Vernal (Vernal Fall) a Nevada (Nevada Fall) jako z Glacier Pointu. Pokud nemáte času nazbyt, nemusíte se zde zastavovat.

Hetch Hetchy Reservoir

Z Glacier Pointu jsme se vydali do Hetch Hetchy Reservoir, jež je součástí Yosemitu, přesto jsme museli park opustit přes Big Oak Flat Entrance a opět vjet vstupem Hetch Hetchy Entrance, kde je vjezd časově omezený. U vjezdu jsme dostali malou mapku a jednodenní průkaz opravňující nás k vjezdu do oblasti, který jsme po výjezdu museli vrátit. Pokud tedy nemáte roční vstupenku do národních parků, pak to jsou náklady navíc za vstupné.

Silnice Hetch Hetchy (Hetch Hetchy Road) až na krávu se zvonečkem, která se promenádovala středem cesty, zela prázdnotou, což na jednu stranu bylo pozitivní, na druhou jsme si říkali, zda tam něco bude, neboť nádrž Hetch Hetchy je zásobárnou pitné vody pro San Francisko a jeho okolí. Kdo cestuje po ČR, ví, že nádrže s pitnou vodou nejsou veřejnosti přístupné. Nicméně v USA je možné vše.

Na konci silnice se objevila třpytící se vodní hladina přehrady Hetch Hetchy (Hetch Hetchy Reservoir) obklopená horami. Zaparkovali jsme na malém parkovišti u O´Shaughnessyho hráze (O´Shaughnessy Dam) a uchváceni výhledem jsme se po hrázi procházeli.

Z hráze byly patrné vodopády Wapama (Wapama Falls). Správně měly být vidět i Tueeulala Falls, ale ty byly vyschlé.

Wapama Falls

S radostí jsme se vydali po neoznačené stezce k Wapama Falls kolem průzračné hladiny přehrady Hetch Hetchy. Hned za hrází nás čekal nekonečný tunel vytesaný do skály. Cesta nebyla nijak zvlášť náročná, ale byla poměrně dlouhá (4+4 km). To jsme naštěstí na začátku nevěděli, protože nikde žádná cedulka nebyla a mapy v mobilu nám bez signálu fungovaly jen omezeně.

Pro mne to byla úžasná vycházka se spoustou nádherných výhledů a třešničkou na dortu v podobě impozantních vodopádů Wapama, které byly obrovské. Nikdy jsem tak velké vodopády neviděla. Na jednu stranu mi naháněly hrůzu díky síle proudu vody, na druhou jsme uchvacovaly svou krásou.

Oblast bedlivě střeží rangeři s dalekohledy, takže se vyvarujte jakémukoliv nevhodnému chování.

Oblast je střežena rangery s dalekohledy.

Tímto pro nás den skončil, neboť už bylo na čase vyrazit k noclehu do obce Merced.

Yosemite Valley

Další den jsme do parku vjeli skrz Arch Rock Entrance, kde se projíždí pod skalním mostem. Prvně jsme zamířili do Yosemite Valley, kde bývá největší tlačenice, neboť se tu konají různé akce, vycházky a povídání s rangery atd. Více informací naleznete v parkových novinách, které obdržíte u vjezdu.

Bridalveil Fall

První zastávku jsme uskutečnili u Bridalveil Fall. Vycházka to byla krátká, nicméně zbytečná, jelikož od silnice byly vodopády vidět lépe než z místa pod nimi, kde bylo bambilion turistů včetně milionu bezohledných, kteří lezli do míst, kde neměli co dělat. Nehledě na to, že naše pohledy oslňovalo slunce, takže jsme opravdu nic neviděli.

Chtěla jsem vyrazit k Vernal Fall nebo Mirror Lake, ale nebylo možné dojet k turistickému centru Nature Center at Happy Isles, odkud je to nejblíže, proto jsme túru vzdali.

El Capitan

Pro horolezce je mekkou skalní masiv El Capitan, jehož stěnu Dawn Wall zdolal Čech Adam Ondra teprve jako 2. na světě, ale za to v rekordním čase 8 dní, čímž rekord posunul o celých 11 dní. Pro mne jako nehorolezce nepochopitelné šplhat 8 dní po 1 km dlouhé stěně….

El Capitana jsme si pouze prohlédli od silnice a vyrazili dále, protože nás ještě čekala dlouhá cesta. Nicméně pro mne jako laika je to jen sklaní masiv, který na mne ani ničím zvláštním nepůsobí, jako např. Half Dome, který je svým zjevem unikátní.

Dále jsme pokračovali po cestě Big Oak Flat (Big Oak Flat Road).

Tuolumne Grove

Při naší návštěvě v roce 2014 jsme zavítali i do oblasti Tuolumne Grove, kde rostou obří sekvojovce, ale musíte si k nim dojít, což se mi samozřejmě s lenochodem nepodařilo, takže jsme se v podstatě jen podívali do lesa. Ze zajímavostí byste tu měli narazit na pozůstatek kmene sekvojovce, do kterého je vytesán průchod.

Olmsted Point

Při své návštěvě nesmíte minout Olmsted Point. Jedná se o vyhlídku u silnice s malým parkovištěm, která má nezapomenutelné kouzlo.

Tenaya Lake

Jezero Tenaya (Tenaya Lake) leží téměř 2 500 m n. m. Nejlepší je zastavit hned na začátku podél cesty ve směru od Olmsted Pointu, kde dle mého názoru naleznete ty nejkrásnější pohledy a zároveň posezení.

Pothole Dome

Portole Dome je zaoblená žulová skála v oblasti Tuolumne Meadows, která je viditelná ze silnice. Můžete u ní zastavit na prašné krajnici a vydat se na její vrchol, na který jsme z časového důvodu nešli. Ten je totiž lepší investovat do míst, která nejsou u silnice.

Oblast Tuolumne Meadows

Nádherné louky obklopené horami, meandrující řekou Tuolumne (Tuolumne River) se svými přítoky Dana (Dana Fork) a Lyell (Lyell Fork) či dalšími potoky, to je oblast Tuolumne Meadows.

Dog Lake

Můj sen o nejkrásnějším jezeru bez lidí a civilizace se splnil po návštěvě Dog Lake.

K jezeru se vychází na téměř 5 km túru (2,3 + 2,3 km) z oblasti Tuolumne Meadows, nicméně najít přesné místo, nám trvalo poměrně dlouho a trefili jsme se až na potřetí. Američané totiž neumí nic značit.

Zaparkovali jsme na poměrně velkém parkovišti na posledním volném místě. Avšak hned po 100 metrech se před námi objevila rozlehlá kamenná pláň a nikde nebylo žádné turistické značení. Po chvilce sledování zmatených turistů pobíhajících po pláni, jsme usoudili, že půjdeme šikmo nahoru přes pláň.

Byla to správná cesta, ale takovýchto rozhodnutí jsme po cestě museli udělat několik, jelikož jsme potkali mnoho rozcestí, na kterých jezero Dog nebylo značené, na jiných ukazatele směrovaly divným směrem a na mnoha dalších rozcestích žádné směrovky nebyly. Do toho Američané neumí uvádět ani správnou délku trasy. Někdy vás namlsají, že už je to kousek, ale ve skutečnosti jdete ještě věčnost.

Krmení zvířat je přísně zakázáno.

Cesta byla skoro celou dobu lesem do prudkého kopce posetého kameny. Nicméně jakmile se přede mnou objevila průzračná hladina jezera, oněměla jsem… Bylo přesně takové jaké jsem si ho vysnila.

Byly tu i veverky (přesný druh raději nechám na odbornících), které čekaly až jim něco dáme na papání. Nebály se ani prozkoumávat naše batohy a přiblížily se až k nohám. Nicméně krmení divokých zvířat je přísně zakázáno.

Tioga Lake

Protože jsme měli ještě trochu času, zajeli jsme k jezeru Tioga (Tioga Lake), které se nachází hned u silnice, avšak za hranicí národního parku, takže jsme zase museli překročit další vjezd – Tioga Pass Entrance. Nicméně jsme byli namlsaní z předešlých jezer, takže Tioga nás příliš neokouzlila.

Rady na závěr

Vždy je dobré se podívat na aktuální uzavírky či omezení na oficiální webové stránky. Může se stát, že některá místa či silnice mohou být uzavřené z důvodu rekonstrukce či přírodní katastrofy. Také si myslím, že jednou to dospěje do stavu, kdy budou regulovány i počty turistů, kterých je opravdu přespříliš.

Kdo by Yosemite chtěl využít pro svůj svatební den, pak to správa parku nabízí jako oficiální službu.

Pokud si nebudete pořizovat roční vstupenku do národních parků, pak si dávejte pozor na to, ať z parku nevyjedete dřív než byste chtěli.

Kvůli zvířatům tu jsou kontejnery na odpad opatřené zástrčkou. Navíc Američané třídí odpad a třídí ho jinak než my. Směsný odpad (trash) má jeden kontejner, zatímco veškerý tříděný odpad (sklo, papír, plast, kovy) se dává do druhého kontejneru.

V národním parku naleznete i čerpací stanice, ale jsou výrazně dražší než stanice mimo park. Vyšší ceny jsou bohužel i blízkém okolí parku.

To stejné platí pro ubytování, které je v parku i v jeho celkem vzdáleném okolí dost drahé.

Co jsme měli navštívit v Yosemitu

Tím, že jsme v Yosemitu byli již podruhé v životě a tentokrát jsme si na něj vyhradili 2 dny, projeli jsme z něj již hodně. Ale záměrně říkám projeli, neboť pěších tras, které bych chtěla absolvovat tam je nespočet. Potvrdila se mi totiž moje domněnka, že přírodní krásy, které nejsou hned u silnici jsou ještě impozantnější.

Příště bych se chtěla podívat přímo k Yosemite Falls, lépe prozkoumat Yosemite Valley u řeky Merced (Merced River) s jejími plážemi Cathedral (Cathedral Beach) a Sentinel (Sentinel Beach) společně se Swinging Bridge.

Z Yosemite Valley se dá jít k Vernal Fall, Nevada Fall či Mirror Lake, kam jsem.

Hodně cestovatelů doporučuje vyhlídku Tunnel View, kterou jsme díky mé chybě projeli. Je přímo za tunelem, takže musíte být připraveni zastavit.

V oblasti Tuolumne Meadows řada turistů míří k Lembert Dome a Cathedral Peak s jezery Cathedral (Cathedral Lakes).

V národním parku minete také oblast Wawona, z níž by se mělo dát jít k divoké řece s dřevěnou lávkou (Wawona Swinging Bridge) a vodopádům Chilnualna (Chilnualna Fall).

Jakmile vyjedete z Yosemitu směr Lee Vining, určitě se zastavte u Mono Lake.