Shrnutí aktuálních informací o koronaviru

Ze všech stran se na nás žene mediální masáž, sociální sítě se plní prosbami i vtípky, vznikají různé iniciativy. Za vše může jediné – vir označený jako COVID-19 (koronavirus), který se do světa rozšířil z čínského Wu-Chanu.

Den co den přemýšlím, jak pomoci. Mám spoustu přátel i členů rodiny v první linii. Mám se tedy také přidat? Srdce říká ano, hlava ne. Je to pochopitelné, po autonehodě mám výrazně sníženou kapacitu plic, přesto nechci zůstat zalezlá doma a stresovat se nad tím do čeho řítíme. Osobně nemám paniku z aktuální situace, ale z toho, co přijde po tom, jak vše odezní. Ekonomika bude v rozkladu, který se dotkne všech.

Nicméně v tuto chvíli vzniká mnoho iniciativ a informačních kanálů, místo aby se síly spojily v jeden proud. Proto jsem se rozhodla vše sesumírovat a postupně článek aktualizovat o novinky. Rozhodně se doporučuji podívat na reportáž České televize, kterou s největší pravděpodobností brzy smažou a reportérů se zbaví.

Oficiální zdroj informací

Nejdůležitější zdroj informací je tento web, který spustilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Naleznete na něm vše potřebné o nařízeních, projevech nemoci, její léčbě a mnoho dalšího.

Byla zřízena také speciální informační telefonní linka 1212. Nicméně zkuste nejdřív zapátrat na oficiálních kanálech, než na ni zavoláte, neboť je přetížená.

Další zdroje informací

Bohužel informačních kanálů je spoustu a pořád vznikají další, takže se na scéně tvoří chaos a zbytečně se vše dabluje. Zmíním proto jen to, co mi dává alespoň nějaký smysl. Líbí se mi web Chráním nejslabší, který se snaží o osvětu v oblasti chování v této krizové situaci. Je autorem mnoha hesel, která kolují na sociálních sítích a nabízí ke stažení informační plakáty, infografiky jak používat roušky, jak se o ně starat atd. Desatera ke stažení nabízí také Loono.

Karanténa.eu se snaží přinést aktuální informace ze všech míst republiky prostřednictvím lokálních dobrovolníků.

Obecné informace o koronaviru psané pro laickou veřejnost jsou k dispozici zde.

Kdo umí anglicky, může zabrouzdat na web Světové zdravotnické organizace (WHO). Zde jsou stránky italského ministerstva zdravotnictví.

Lokální informace

Olomoucký kraj vytvořil přehledný web Krajpomáhá.cz s aktuálními informacemi. Fakultní nemocnice Olomouc rovněž spustila informační web a Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého vytvořila mapu s agregovanými informacemi z různých zdrojů.

Statistiky nákazy koronavirem

České statistiky aktualizované každých 15 minut v grafech naleznete zde. Celosvětové statistiky pak nabízí Worldometers.

Weby o distribuci roušek

Pokud nemáte roušku nebo naopak roušky nabízíte, můžete se registrovat na webu Rouškyvšem.cz nebo Dámeroušky.cz. Na druhém zmiňovaném můžete nabídnout i materiál.

Potřebujete pomoc/nabízíte pomoc

Webů či podstránek k této problematice vzniklo několik. Ovšem účinnost je dle mého názoru minimální, protože nejvíc potřebují pomoc senioři a ti internet nemají nebo jej těžko ovládají. Nicméně vznikl web Dobro.cz, kde jsou k dispozici jen nabídky pomoci všeho druhu od nakupování, doučování přes venčení psů až po hlídání dětí. Dalším projektem je například Sousedská pomoc, Chci pomoct a mnoho dalších.

Sbazar rovněž vyčlenil sekci na nabídky pomoci.

Specializovaná pomoc

V souvislosti s aktuální situací vznikla iniciativa COVID19 CZ založená předními českými technologickými firmami a IT nadšenci, kteří při boji s nákazou nabízejí řešení pomocí moderních technologií. Pomoc můžete nabídnout i vy.

Chystá se například trasování nakažených koronavirem pomocí mobilního telefonu.

Vytvořili také ekonomický přehled vycházející z dat o transakcích kartou.

Dobrovolnictví

Vznikl projekt Dodobrovolník, za nímž stojí české startupy a Škoda Auto. Jsem v něm přihlášená, ale zatím je vše v procesu.

Lokální dobrovolnictví

Lokálně rovněž vznikají různé iniciativy, takže je nutné sledovat místní tisk. V Olomouci můžete pomáhat s charitou, Univerzitou Palackého, divadelními spolky atd.

Jihočeský kraj nabádá k přihlášení k dobrovolníkům zde.

Moravskoslezský kraj sdružuje dobrovolníky a osoby, které potřebují s něčím pomoci, programem Spolu to dáme.

Masarykova univerzita v Brně sdružuje dobrovolníky v iniciativě MUNI pomáhá.

Tipy jak zabít nudu

Tipy k trávení volného času a mnoho dalších nabízí portál Koronápady.cz.

Osobní zkušenost s karanténou

Osobní zkušenost s karanténou, byla jak říkajíc jeden velký kocourkov. Ve všech firmách i institucích šanony i zdi překypují směrnicemi a návody, jak se chovat v milionech případů, jsou povinná školení na kde co a pak se něco stane a nikdo nic neví.

Když jsem se dozvěděla, že jsem přišla do kontaktu s potenciálně nakaženým, zavolala jsem na linku 585 719 719 Krajské hygienické stanice, jejíž telefonní číslo bylo všude uvedeno jako primární, kam mají lidé volat. Zde mne vyslechli, vzali si ode mne spoustu osobních informací a řekli mi, že mám zavolat svému praktickému lékaři, který rozhodne o dalším postupu.

Volala jsem tedy svému praktickému lékaři, který mne odkázal zpět na hygienu, ale tentokrát na jiné telefonní číslo, které nikde uvedeno nebylo.

Nezbylo mi tedy nic jiného než volat znovu. Opět jsem vše vysvětlila, uvedla své osobní informace a čekala co se bude dít. Sdělili mi, že mne o dalším postupu budou kontaktovat. Vše jsem musela přetlumočit svému praktickému lékaři a vyčkávat, co bude.

Později mi volala paní, která si do třetice ode mne vzala osobní informace a nařídila mi domácí karanténu s tím, že mi rozhodnutí ještě pošle do e-mailu.

Třešničkou na dortu byla skutečnost, že 3x jsem musela sdělovat osobní informace po telefonu bůhvíkomu. Pak mi přišel z hygieny e-mail s rozhodnutím o karanténě, který byl zaheslovaný a pro heslo jsem si musela znovu volat na číslo, s kterým jsem již předtím byla v kontaktu. Prý kvůli GDPR. Je mi zle z toho, jak špatně si všichni GDPR vykládají a vše tím komplikují.

Karanténa mi po 3 dnech byla zrušena prapodivným způsobem, neboť jsem na hygienu volala, že onen potenciálně nakažený si vše možná jen vymyslel. Proto jsem je poprosila o ověření, protože s námi dotyčný nekomunikoval a dělal si z nás srandu. Po asi 10 minutách mi volali, že mi karanténu ruší. Písemně mi již nic nepřišlo.

Lidová tvořivost na závěr

Na internetu se objevilo mnoho zábavných textů a obrázků, které vám mohou vykouzlit úsměv alespoň na pár chvil. Takže se na závěr zkuste aspoň trošku zasmát.

Uvedla bych autory, ale bohužel je těžko dohledatelné, kdo za tím stojí. A uvést špatného autora se mi nechce. Takže pokud by se ně někdo cítil být okraden o nápad, může mne kontaktovat a bude u svého díla uveden.

Zároveň bych chtěla podotknout, že koronavirus se v lehkých případech léčí doma. Hrozivé statistiky z Itálie při bližším zkoumání nejsou tak tragické, neboť na COVID-19 zde převážně umírají velmi staří lidé. K 17. březnu 2020 zde neumřel ani jeden člověk mladší 29 let, ve věku od 30 do 39 let jen 5 mužů atd. Bližší statistiky zveřejnili Seznam Zprávy. V dané souvislosti doporučuji přečtení knihy Faktomluva. Můj názor na knihu naleznete zde.